Cestovatelská beseda – Keňa a gorily

O příjemný návrat z jarních prázdnin se postarala paní Kateřina Motani se svým manželem Milošem. Již po několikáté k nám zavítali s cestovatelskou besedou. Tentokrát nás pozvali na setkání s gorilami do Keni. Paní Kateřina poutavě vyprávěla o africké divočině a zvířatech, která tam žijí. Prostřednictvím projekce jsme mohli vidět ptáky marabu, slony, stáda divokých pakoňů, antilopy žirafí, pštrosy somálské. Mnozí z nás netušili, že kromě nejznámější žirafy Rothschildovy, existuje i žirafa síťovaná, či masajská. S napětím jsme sledovali výpravu za hady na hadí safari. Dozvěděli jsme se, že mamba černá, nejjedovatější had Afriky, ve skutečnosti vůbec černá není, na rozdíl od mamby zelené, která zelená je. Jedové zuby plivající kobry a zmije útočné budily zasloužený respekt. Afrika je také domovem mnoha druhů opic. Vytrvale sledují, co by turistům ukradly. S kočkodany to ještě jde, ovšem potkat paviána už není žádná legrace. Ke gorilám horským se podařilo alespoň nahlédnout. Mnoho zajímavého nám přinesl i pohled do africké vesnice. Zjistili jsme, že život zdejších lidí je v lecčem odlišný, ale zároveň v mnohém podobný. Děti chodí do školy tak, jako u nás, ale vybavení africké školy je o poznání chudší. Přesto nadšení dětí předvést, co umí, bylo veliké. Myslím si, že je dobré vážit si toho, co máme, přát nejen sobě, ale i ostatním, být k sobě přátelští a veselí. Doufejme, že na další besedu nebudeme muset čekat 2 roky a že se brzy s paní Kateřinou a jejími zajímavostmi z cest brzy setkáme.

Mgr. Veronika Korgerová