Vánoční besídky

A opět znovu po roce jsou tu zase Vánoce. J Poslední den naší školy v tomto roce si žáci užili v duchu třídních vánočních besídek. Každá ze tříd měla nachystaný svůj vánoční program, třídy byly krásně vyzdobené světly, na všech lavicích vonělo vánoční cukroví a někde dokonce i punč!  Pod stromky zanechal Ježíšek mnoho dárků. Ve třídách zněly vánoční koledy a všude bylo mnoho radosti, smíchu a štěstí. A tak to má být.

1. třída: Paní učitelka Veronika Golová byla v úplném obložení svých dětí, skoro jsem ji nemohla najít spolu s naší Barborou. 🙂
  2. třída: Paní učitelka Jana Březinová spolu s naším Davidem a dětmi zápolili ve vánočních hrách a třídou zněl neutuchající smích.
  3. třída: Děti si spolu s paní učitelkou Marcelou Vetelskou povídali o vánočních zvycích a všichni se báječně bavili.
  4. třída: Celá třída seděla v kruhu s paní učitelkou Lenkou Crhonkovou a všichni si povídali a krásně se smáli.
  5. třída: Spolu s paní učitelkou Natálií Navrátilovou tancovali na příjemnou hudbu vánočních písní.
  6. třída: Byl zde připraven vánoční punč a česnekové jednohubky, které s dětmi spoluspáchali pan učitel Zdeněk Kamlar a naše paní asistentka Iva.
  7. třída: Museli si moji miláčkové vystačit sami, protože jsem fotila a nasávala vánoční atmosféru celé školy. Ale zhostili se toho náramně dobře.
  8. třída: Zářilo a vonělo tu spoustu prskavek, které si osmáci zapálili spolu s čepičky na hlavě s paní učitelkou Ivanou Vamvakašovou.
  9. třída: Elita naší školy seděla s paní učitelkou Pavlou Hrubou a hráli s nadšením společenské hry.

Pojďme si spolu připomenout některé z vánočních zvyků:

Co přináší smůlu?

• před půlnoční mší se nesmí šít, plést – protože by pak myši dílo zničily,
  • na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, pak by dobytek kulhal,
  • na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu,
  • na Štědrý den nepište své milé – milému zamilované psaní, jinak by to mohlo znamenat rozchod.

Co přináší štěstí?

• když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci,
  • čerstvý chléb upečený 25.12. a čerstvá vejce snesená 25.12. – mají kouzelnou moc,
  • Štědrý den v pondělí – dobrá úroda, hodně medu,
  • Štědrý den v úterý – bude hodně vína a obilí,
  • Boží hod ve čtvrtek – podařilo se výhodně prodat dobytek,
  • Boží hod v pátek – bude horké léto a krásný podzim.

Mgr. Jitka Höpflerová