Vánoční jarmark

V předvánočním čase, dne 9. 12. 2016, se v hrabišínské základní škole konal již druhý vánoční jarmark. Na tuto akci se všichni organizátoři i zúčastnění opět velmi pečlivě a dlouho dopředu připravovali a snažili se po zkušenostech z loňské premiéry jarmark návštěvníkům ještě více zpříjemnit. Stejně jako loni i letos žáci společně s učiteli vyráběli nejrůznější rukodělné výrobky a svým dílem opět přispěli i rodiče. Velké poděkování patří především maminkám a babičkám, které pro jarmark napekly domácí cukroví. Děti ze všech ročníků nacvičovaly nejen společné vystoupení, ale představilo se i několik sólistů.

Den konání akce odstartoval vánočními dílnami, kde si žáci pod vedením učitelů mohli vyrobit například vánoční přání, voňavá mýdla, dekoraci z chvojek nebo napéct a nazdobit cukroví. Po skončení vánočních dílen ještě proběhla generální zkouška na večerní vystoupení, po které děti odešly domů, aby se také mohly přichystat na jarmark. Tímto okamžikem ovšem nastal ten největší shon a přípravy pro všechny pracovníky školy, kteří se postarali o to, aby večer vše proběhlo hladce. Samotný jarmark byl zahájen v 16:30 před budovou školy. Účast byla stejně jako loni krásná a na pozvání pana ředitele dorazil dokonce i starosta města Šumperka a senátor, pan Zdeněk Brož. Program zahájil pan ředitel Hořava se svým vánočním poselstvím a ve stejném duchu k návštěvníkům promluvil také Zdeněk Brož. Poté následovalo pásmo vánočních koled a písní v podání žáků školy. Netradiční zpracování písně „Jingle Bells“ předvedla skupina žáků pomocí plastových perkusních nástrojů „Boomwhackers“, se kterými pracují v hodinách hudební výchovy. Představil se i školní kroužek flétny. Krásné vystoupení doprovázelo několik sólistů. Nela Březinová a Jiří Krahula na klavír a Ondřej Hrubý na trubku a klavír. Vyvrcholením vystoupení byla vánoční píseň „Hallelujah“ v podání Štěpánky Haley Körnerové, kterou doprovodil právě Ondřej Hrubý. Celé vystoupení řídila a organizovala paní učitelka Březinová.

Poté se všichni pomalu přemístili do školy a vánoční jarmark propukl v plném proudu. Učitelé společně s některými žáky a rodiči zajišťovali prodej nejrůznějších výrobků a pochutin ve vánočně vyzdobených učebnách, v jídelně se podávalo občerstvení a v přízemí si návštěvníci mohli zkusit i výrobu dřevěných andělíčků. Stejně jako minulý rok i letos se prodalo nejvíce zboží s vánoční tematikou, jako například krásně zdobené perníčky, nejrůznější ozdoby a dekorace, jmelí, dárkové taštičky, ale i pochutiny v podobě pečeného čaje, sušenek, zavařenin či aromatické bylinky a sušené plody. To vše z kvalitních domácích surovin a bez přídavků chemických konzervantů a jiných látek. Návštěvnost našeho jarmarku nás opět velmi potěšila. I přestože jde o druhý ročník akce a organizátoři už mohli čerpat z loňských zkušeností, stále je na čem pracovat a zdokonalovat se. Doufáme tedy, že každý ročník bude v něčem jedinečný a neopakovatelný a přitáhne další příznivce. Celý jarmark proběhl v krásné a sváteční atmosféře, za kterou bychom chtěli moc poděkovat všem, kteří se na akci podíleli – žákům, rodičům, návštěvníkům a pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům školy. Část finančního výtěžku bude tentokrát věnována rodině Pravdových na léčbu malé Terezky. Jsme rádi, že díky jarmarku můžeme alespoň málem pomoci těm, kteří to zrovna potřebují a věříme, že ve stejné atmosféře se odehraje i další ročník této akce.

Bc. Kristýna Zavadilová