Beseda s panem Tomášem Graumannem – 2014

Kdo z vás zažil útrapy druhé světové války a je schopen o nich svědčit naší nejmladší generaci? Málokdo z nás tyto události pamatuje. Pro nás a naše děti druhá světová válka začíná představovat pouze několik stran v dějepisné učebnici. Již plynulo 75 let od začátku druhé světové války a mezi námi žije již velmi málo osobností, které by nám podaly autentická svědectví o hrůzách, které zažily. A přece. Naše škola má štěstí, že pan Tomáš Graumann, který přiletí až ze Spojených států, nám podá svědectví o své záchraně na začátku druhé světové války.

Tento brněnský Žid, naturalizovaný Američan, byl jedním z posledních dětí, které zachránil bankovní úředník Nicolas Winton, který v současné době slaví již 105. narozeniny. Pan Tomáš Graumann našim žákům autenticky přiblíží dobu před druhou světovou válkou. Pokusí se vysvětlit těžkou chvíli své maminky, kdy musela s těžkým srdcem jedno ze svých dětí opustit a poslat „wintonovým“ vlakem do Londýna. Panu Graumannovi tenkrát bylo pouhých osm let. S číslem na krku a se dvěma kufry, kde byla celá jeho budoucnost i minulost, opustil svou rodinu, kterou již více nespatřil. Jeho celá rodina byla později zavražděna v koncentračním táboře.
Pan Graumann o sobě tvrdí, že za život byl dokonce zachráněný hned dvakrát. Poprvé, když nasedl do vlaku a podruhé, když jako Žid přijal křesťanskou víru. Po válce začal pracovat jako misionář na Filipínách, kde našel svou manželku Caroline. Svatbu uspořádali uprostřed džungle. V Americe adoptovali dvě děti a dvě děti se jim ještě narodily.

Tomáš Graumann je nesmírně charismatický člověk a žije díky předválečné aktivitě makléře Nicolase Wintona, který zachránil 669 dětí před Hitlerem. Graumann byl mezi posledními …. 652.  A svůj poutavý příběh nám přijede popovídat 30. října. Budeme se těšit na jeho přímé svědectví od srdce.
Mgr. Lýdie Špániková