Den archeologie

Žáci 4. a 6. třídy se zúčastnili akce konané u příležitosti oslav Mezinárodního dne archeologie. Ta se uskutečnila 13. 10. 2021 v prostorách Muzea Šumperk v Pavlínině dvoře. Na několika stanovištích se žáci dozvěděli o archeologickém výzkumu v našem regionu. Děti si mohly zblízka prohlédnout nástroje, nádoby a keramiku, kterou lidé v pravěku používali. Některé předměty si mohly i osahat. Díky výkladu paní archeoložky se žáci dozvěděli, ze které etapy pravěku předměty pocházejí anebo k čemu ve své době mohly sloužit. Velmi známá je v regionu například loštická keramika. Také jsme si upekli placky z mouky na kameni v ohništi, vyráběli jsme z přírodního materiálu různé závěsy, náhrdelníky, malovali jsme uhlíky pravěká zvířata. Na závěr se odlévaly drobné předměty z vosku. Akce byla velice pěkně připravená a žákům se líbila. Jedinou černou kaňkou bylo počasí, které se proti nám spiklo. Zima a dešťové přeháňky nás provázely po celé archeologické dopoledne.

Mgr. Lenka Crhonková