Exkurze do Terezína – 2014

Ve dnech 14. – 16. září se naše škola zúčastnila exkurze do Terezína. Vyjeli jsme v neděli v ranních hodinách. Cestou jsme navštívili Prahu. Společně s průvodkyní jsme si prohlédli Pražský hrad – Chrám sv. Víta, Starý královský palác s Vladislavským sálem, Basiliku sv. Jiří a Zlatou uličku. Poté jsme vyrazili do Terezína. Večer jsme se ubytovali, a šli jsme si prohlédnout Terezín. Na pondělí byl připraven celodenní program. Ráno proběhla přednáška o Terezínu v Magdeburských kasárnách. Poté jsme byli rozděleni do dvou skupin a průvodce nám ukázal Velkou pevnost (muzeum, krematorium, synagogu…). Potom jsme poobědvali v Magdeburských kasárnách a vydali se do muzea, kde probíhala práce ve skupinách. Ve tři hodiny jsme došli k Malé pevnosti, kde na nás čekala skvělá průvodkyně, aby nás seznámila s životem uvnitř pevnosti. Z některých informací nám běhal mráz po zádech. Po večeři následoval program v půdních prostorách Magdeburských kasáren.

V úterý ráno jsme se nasnídali, sbalili si věci a vyjeli směrem na Hradec Králové. Zde jsme měli zajištěný oběd. Poté jsme si šli prohlédnout Obří akvárium v Hradci. Cestou domů žáci byli svědky toho, jak by měla fungovat spolupráce s policií. Náš autobus měl defekt. Vrtulník, který létal nad námi, upozornil policii, že se něco děje. Za chvíli k nám dojela policejní hlídka, zda něco nepotřebujeme. Pan řidič kolo vyměnil, my jsme si mezitím na poli snědli svačinku. Policisté se ještě přijeli podívat, zda je vše v pořádku. Asi po 40 minutách jsme nasedli do autobusu a ujížděli k domovu.