Grand Prix v šachu Hrabišín

V letošní sezóně čeká mládež Olomouckého kraje šest turnajů Grand Prix v rapid šachu (to už dlouho nebylo) a proto se 14.října konal v Hrabišíně již druhý turnaj tohoto seriálu. Prezentovalo se celkem 78 hráčů z 15 šachových oddílú a kroužků. Zastoupení 5 hráči měl kraj Jihomoravský. Děvčat hrálo celkem patnáct. Bez účasti hráčů z Jeseníka si v kraji už turnaj mládeže ani nedokážeme představit. Tentokrát jich přijelo 28. Druhé největší zastoupení měl náš oddíl se 12 hráči. Hrálo se na 7 kol hracím tempem 2 x 20 minut na partii.

V kategorii A (chlapci a dívky do 10 let) hrálo 19 hráčů. Nastoupili zde i čtyři naši zástupci. Chlapci – Dominik Hejl a Jakub Spousta dlouho nehráli a na výkonu to bylo vidět. Dominik uhrál jako nejlepší z našich 3,5 bodu a byl dvanáctý. Jakub získal 3 body a bral šestnácté místo. Děvčata startovala na svém prvním turnaji v životě. Vždy je dobré začínat v domácím prostředí. Škoda, že na turnaji v této skupině nestartovala děvčata z jiných oddílů. Naše dívky tak musely hrát výhradně proti chlapcům, ale útěchou pro ně bylo, že tím pádem měly zajištěny poháry a medaile. Ty  dostávali tři nejlepší chlapci a tři nejlepší dívky v každé kategorii. Taisija Sudíková porazila ve vzájemné partii Viktorii Tereštíkovou a stala se vítězkou v kategorii dívek.

V kategorii B (chlapci a dívky do 12 let) se sešlo rovněž 19 hráčů. Zde bylo naše zastoupení slabší, hrála jen Markéta Klemešová. Po nadějné výhře hned v prvním kole se Markétě přestalo dařit a nakonec skončila poslední. Nevyšlo na ni ani místo mezi třemi nejlepšími dívkami. Startovala zde totiž výborná šachistka ze Starého Města (u Uherského Hradiště), která byla druhá nejlepší i mezi všemi chlapci.

V kategorii C (chlapci a dívky do 14 let) se utkalo 18 hráčů. Náš oddíl zde dosáhl největšího úspěchu. Radim Frank obsadil ziskem 4 bodů čtvrté místo. Vít Halmich získal o bod méně a byl na dvanáctém místě. Šestnáctý skončil Vít Berlinský (1,5 bodu).

Kategorie D (chlapci a dívky do 18 let) byla nejpočetnější. Hrálo 22 hráčů. Zde se už potkávají silní hráči a o každou polovinu bodu se musí tvrdě bojovat. Z našich byl nejlepší Karel Provázek (9.místo – 4 body). Dále hráli Maxmilián Klemeš (13.místo – 3,5 bodu), Lukáš Osladil (14.místo – 3 body) a Jiří Pospíšil (16.místo – 3 body).

Turnaj proběhl bez problémů a dodržel se časový plán. Na závěr chci poděkovat všem pomocníkům. Oddílu ŠK Jeseník za zapůjčení šachových souprav, paní hlavní rozhodčí Aleně Navrátilové (i jejímu manželovi)za pomoc při řízení turnaje. Dále pomocníkům z domácího oddílu – Miroslavu Glancovi, Vlastimilu Halmichovi a Ondřeji Jírů. O občerstvení hráčů i doprovodu se výborně postarala rodina Šulova.

První polovina seriálu Grand Prix bude zakončena turnajem v Jeseníku – 18.listopadu 2023.

Mgr. Zdeněk Kamler