Hasík ve 2. a 6. ročníku

Preventivně výchovná činnost HZS v oblasti požární ochrany (PO)  a ochrany obyvatelstva (OOB) na školách proběhl v úterý 21. 5. 2019 ve druhém a šestém ročníku. Ve dvouhodinových blocích si žáci s profesionálními hasiči ozřejmili a mnohdy prakticky vyzkoušeli tato témata ve 2. ročníku:

• Kdo to jsou hasiči, co je jejich práce (hasiči a moje osobní zkušenost s nimi)
  • Jak poznáme hasiče (ukázka dýchacího přístroje)
  • Co je to bezplatná telefonní linka tísňového volání
  • V čem je nebezpečné zneužití tísňových telefonních čísel, jak správně nahlásit požár
  • Hasiči jedoucí k zásahu a děti na silnici
  • Který oheň je „dobrý“ a který oheň je „zlý“ (proměna dobrého ohně ve zlý)
  • Nalezené zápalky a „hra“ s nimi
  • Co dělat, když na mě hoří oblečení a jaké jsou základní zásady první pomoci při jednoduchých popáleninách
  • Odkud hrozí nebezpečí u nás doma a na co nezapomenout při odchodu z domu
  • Jak poznám, když hoří u nás doma a co dělat
  • Domácí únikový plán, způsob vyhlášení poplachu a únikové cesty na škole
  • Co je to varovný signál a co budu dělat, když jej uslyším

V 6. ročníku:

• Hasiči a moje nové osobní zkušenosti s nimi (upřesnění dalších činností hasičů)
  • Co je to IZS a číslo112 – jednotné evropské číslo tísňového volání
  • Nahlášení dopravní nehody a hlášení události pomocí krátké textové zprávy (SMS)
  • Širší souvislosti přeměny „dobrého“ ohně v oheň „zlý“ a to především ve vztahu k nezodpovědnému jednání dětí i dospělých (zodpovědnost za mladší sourozence)
  • Podrobnější a více aktivní první pomoc při popáleninách
  • Co to jsou hasicí přístroje a „ohňový trojúhelník“
  • Lesní požáry a požáry v přírodě
  • Další informace týkající se tématu „Na co nezapomenout při odchodu z domu“
  • Jak poznám, když hoří u nás doma a co dělat (odkud hrozí nebezpečí u nás doma)
  • Nebezpečné plyny při požáru, první pomoc při nadýchání se kouře a co to je požární hlásič
  • Únikové cesty veřejných budov a požární poplach v naší škole
  • Co je to varovný signál a co dělat, když jej uslyším
  • Co dělat, když bude nařízena evakuace z místa bydliště – zásady opuštění bytu a obsah evakuačního zavazadla
  • Jak se budu chránit při úniku nebezpečných látek (prostředky improvizované ochrany – rozdíly oproti utěsnění místnosti při požáru)
  • Další nebezpečí v přírodě i ve městě

Mgr. Kateřina Němcová