Krajské kolo přeboru škol v šachu – Olomouc 31. 1. 2019

Po dvouleté odmlce jsme zase vyrazili směr Gymnázium Hejčín na krajské kolo v šachu čtyřčlenných družstev žáků 1. stupně. I když se nám v okresním kole moc nedařilo, věřili jsme, že v krajském kole budeme hrát lépe.

Na startu se prezentovalo rekordních 18 škol, my jsme byli nasazeni jako číslo osm. Hrálo se 7 utkání a sčítaly se všechny body uhrané jednotlivými hráči družstva (tzv. olympijský systém).

Kromě jasné porážky s nejvýše nasazeným družstvem z Jeseníka (0,5 : 3,5) jsme hráli dle papírových předpokladů a slabší družstva poráželi (ZŠ 1. máje Hranice 4 : 0, ZŠ Rooseveltova Olomouc 3 : 1, ZŠ Nový Malín 2,5 : 1,5) a se silnějšími těsně prohráli (ZŠ Vodní Mohelnice 1,5 : 2,5, ZŠ Melantrichova Prostějov 1,5 : 2,5). Před utkáním posledního kola se ZŠ Bohuňovice bylo jasné, že případná vysoká výhra (nejlépe 4 : 0) by nás posunula hodně vysoko (podle konečných výsledků jsme tak mohli skončit na 4. místě). Nakonec jsme však jen remizovali 2 : 2 a obsadili v konečném pořadí osmé místo.

Dan Šafář na 1. šachovnici proti silným soupeřům uhrál velmi solidní výsledek (3,5 bodů ze 7). Na druhé šachovnici potvrdil Jakub Jírů dobrou formu z turnaje v Hrabišíně a pomohl družstvu ziskem 5 bodů. Na třetí šachovnici se více čekalo od Maxe Klemeše. Uhrál 2 body. Dobře si vedl benjamínek družstva Radim Frank. Na čtvrté šachovnici získal 4,5 bodu. Chlapci hráli mnohem lépe než v okresním kole, i když naši přemožitelé z okresu nás předstihli i v kole krajském. ZŠ Vodní Mohelnice dokonce senzačně skončila na druhém místě a postoupila do republikového finále a ZŠ Nový Malín uhrála o půl bodu více než my a skončila sedmá.

Mgr. Zdeněk Kamler