Návštěva šumperského muzea – 2015

Se třídou jsme se vydali do šumperského muzea na výstavu Radek Pilař dětem pro radost. Paní průvodkyně nám řekla, že se Radek Pilař narodil 23. 4. 1931 a zemřel 7. 2. 1993. Byl to významný představitel českého výtvarného umění. Vytvořil postavičku Večerníčka, Rumcajse, Manky, Cipíska, ale nakreslil i jiná díla. Mohli jsme si vyzkoušet nadabovat kousek pohádky. Moc se nám to líbilo.

Lidé a včely
Se třídou jsme jeli na výstavu O včelách a lidech v Šumperku.

Dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých věcí.

Orientace:
Včely se orientují podle vůně a barvy

Stavba těla:
Včela má pruhované tělo. Na hlavě má tykadla, na zadečku žihadlo. Když někoho píchne, zahyne. Má tři páry nohou, které jsou chlupaté. Křídla jsou průhledná.

Rozdělení prací podle věku:
Když se vylíhne včela, musí čtyři dny uklízet, umí vyrobit mateří kašičku. Mateří kašička je velmi zdravá. Mladým včelám se vyvíjí žlázy v puse, proto dokážou mateří kašičku vyrobit. Stavitelka vyrábí plástve, přežvykuje vosk. Na 1 kg vosku spotřebují včely 7 kg medu. Strážnice hlídá čestno. Čestno je vchod a východ do úlu. Létavka sbírá pyl a nektar. Pyl nosí na nožkách, nektar v puse. Včela žije 40 dní.

Nepřítel:
Pro včely jsou nepřátelé žáby, strakapoudi, mravenci, pavouci, myši. Když myš vleze do úlu, tak ji včely ubodají, ale nemají sílu ji vytlačit ven, tak z ní udělají mumii. Zabalí ji do propolisu. Včelám ta mumie nevadí a nemůže je nakazit.

Zbraň:
Včelí zbraň je žihadlo. Člověku je jed z žihadla prospěšný, ale jen v malém množství.

Královna:
Královna – neboli matka žije v 1. části úlu, dělnice a trubci za ní můžou, ale ona se do 2. části nedostane. Celý život jí mateří kašičku. Klade vajíčka. Když včely zjistí, že klade neoplodněná vajíčka, vychovají si novou matku. Dojde k roji, stará matka vyletí ven a hodně včel za ní. Novou matku může přidat i včelař. Objednají si ji ve včelařství v plastové krabičce, dá ji tam mateří kašičku. Časem včelám nová matka začne vonět a prokousají se k ní. Matka nemá dlouhý jazyk.

Trubci:
Trubci slouží jen k tomu, aby oplodnili matku. Včely mají jednoduché a složené oči. Trubci mají velké složené oči, nemají sosáček, aby se mohli sami najíst.

Včelaři:
Kdysi lidé si brali z lesa celý úl, včelám nic nenechali. Později si brali jen pár pláství. Včelaři vymysleli úly a rozdělili je na dvě části. 1. části se říká plodiště, 2. části se říká medník. Včelaři vyrábí rámečky a dávají do nich mezistěnky. Na podzim přikrmují včely vodou a cukrem.

Včelí výrobky:
Med, vosk, jed, mateří kašička, propolis

Zajímavosti:
Na jednu lžičku medu musí včela vyletět 50 000 krát. Kdyby nebyly včely, byla by tu za čtyři roky poušť.

Adélka Šafářová, 4. třída