Okresní finále čtyřčlenných družstev

Ve středu 6.prosince proběhlo v Šumperku okresní finále čtyřčlenných družstev v šachu.

Hrají zvlášť družstva prvního a druhého stupně. Loni jsme vyhráli obě kategorie. To se nám sice letos nepovedlo obhájit, ale první a druhé místo v mnohem početnější konkurenci než loni není špatné.

V kategorii A (1.stupeň) se sešlo rekordních šest škol. Hrálo se systémem každý s každým (celkem tedy každý tým sehrál 5 zápasů). Sčítaly se všechny body získané jednotlivými členy družstva. Po napínavém průběhu zvítězila ZŠ Vodní Mohelnice (14,5 bodu). Naši hráči vybojovali celkem 12 bodů a to stačilo na 2.místo. Oporou týmu byli chlapci na prvních dvou šachovnicích. Michal Otava na druhé šachovnici vyhrál všech pět partií a stal se nejúspěšnějším hráčem celého turnaje. Dobře bodoval i Radek Macek. Proti nejsilnějším soupeřům na 1.šachovnici získal 3,5 bodu. Na třetí šachovnici za školu hrála Markéta Klemešová (uhrála 1,5 bodu) a na čtvrté šachovnici získal 2 body benjamínek týmu Lukas Filipi.

Další pořadí : 3.ZŠ Vrchlického Šumperk (11 bodů), 4.ZŠ 8.května Šumperk (10,5 bodu), 5.ZŠ a MŠ Staré Město (7 bodů), 6. ZŠ Krasohled Zábřeh (5 bodů) .

V kategorii B (2.stupeň) hrálo sedm škol. Od začátku turnaje bylo jasné, že o prvenství si zahraje naše škola se ZŠ Nový Malín. Zvláštní situace to byla v tom, že chlapci z obou škol jsou členové jednoho šachového klubu – ŠK ZŠ Hrabišín a za normálních okolností hrají spolu v jednom družstvu. Jednou za rok se z nich ovšem stanou soupeři. Naše škola měla vyrovnanější tým a i přes prohru s Novým Malínem ve vzájemném utkání turnaj vyhrála se ziskem 19 bodů. Druhý Nový Malín měl o bod méně a třetí byla s odstupem ZŠ Štíty (13 bodů) . Pořadí na dalších místech : 4. ZŠ 8.května Šumperk (11,5 bodu), 5.ZŠ Vodní Mohelnice (7,5 bodu), 6.ZŠ Dr.Edvarda Beneše Šumperk (7,5 bodu), 7.NG Zábřeh (7,5 bodu) . Body pro náš tým získali : 1.šachovnice – Radim Frank (5 bodů – nejlepší na 1.šachovnici), 2.šachovnice – Maxmilián Klemeš (5 bodů – druhý nejlepší na 2.šachovnici), 3.šachovnice – Vít Halmich (4,5 bodu – druhý nejlepší na 3.šachovnici), 4.šachovnice – Jiří Pospíšil (4,5 bodu – nejlepší na 4.šachovnici) .

Mgr. Zdeněk Kamler