Okresní kolo přeboru škol v šachu – Šumperk

Poslední sportovní akcí kalendářního roku bývá tradičně okresní přebor škol v šachu čtyřčlenných družstev. Hraje se ve dvou kategoriích – kategorie A (žáci 1. stupně) a kategorie B (žáci 2. stupně). Naše škola obsazuje vždy obě dvě kategorie (jako jediná v okrese) a letos se po dlouhé době dařilo více starším žákům v kategorii B.

V mladších žácích se prezentovala jen tři družstva, která se utkala systémem každý s každým dvoukolově. Našim hráčům se vůbec nedařilo a skončili na posledním třetím místě. Získali ze 16 partií pouhé čtyři body a to opravdu není žádná sláva. Sestava: 1. šachovnice – Dan Šafář (2 body), 2. šachovnice – Jakub Jírů (1 bod), 3. šachovnice – Radim Frank (1 bod) a 4. šachovnice – Vít Halmich (0 bodů). Vítězství z loňska obhájila ZŠ Vodní Mohelnice před ZŠ Nový Malín.

V kategorii B už startují víceletá gymnázia a je zde o hodně větší konkurence. Naše sestava den před turnajem přišla o polovinu hráčů a museli jsme vzít náhradníky z 1. stupně. V turnaji startovaly čtyři školy (hrálo se opět dvoukolově) a naši hráči obsadili výborné druhé místo. Podle očekávání nestačili na suverénní Gymnázium Zábřeh, ale i když těsně, tak přece jen skončili před celkově třetím Gymnáziem Šumperk a čtvrtou 3. ZŠ Šumperk. O úspěch se zasloužili: Denis Paškov na 1.šachovnici uhrál solidních 2,5 bodu; na 2. šachovnici uhrál výborné 3 body šachista „jednoročák“ (hraje šachy jednou ročně – na přeboru škol) David Gažar a na zbývajících šachovnicích zaskakovali chlapci z prvního stupně. Velmi příjemně na 3. šachovnici překvapil Maxmilián Klemeš ziskem 3,5 bodu a své si uhrál i Jiří Pospíšil na 4. šachovnici (i když získal jen půl bodu za remízu). Do krajského kola podle nových pravidel mohou postoupit všechna družstva, která se zúčastní okresního kola. Účast budeme zvažovat, před hráči je ještě hodně práce v tréninku.