Ovoce do škol

Na prvním stupni jsme si už zvykli na pravidelný přísun vitamínů z ovoce a zeleniny od MK Fruit. Děti dostávají malý balíček s různým obsahem. K velkému překvapení ale jednou na stole ve třídě ležela velká krabice plná exotického ovoce! Firma MK Fruit nám poslala velmi milou ochutnávku. Mimo exotické ovoce bedýnka obsahovala i několik druhů čerstvých bylin a zeleniny. Nechyběl informační letáček o jednotlivých plodech. Tam jsme se dozvěděli, jak nejlépe tyto plody servírovat, k čemu je jejich zařazení do jídelníčku dobré a jak při nákupu poznat, který plod je čerstvý a bude chutný i uvnitř slupky.

Některé druhy děti viděly a ochutnávaly poprvé, jiné znaly z domova či obchodů. Začali jsme jahodami. Nebyly jako z vlastní prosluněné zahrádky, ale dětem jen zářila očka, že mohou v lednu ochutnat jahody z dalekého Maroka. Dále jsme ochutnávali Physalil (židovskou třešeň či pro nás známější mochyni). Né všichni měli odvahu a né všem tento kyselo-trpký plod chutnal. Dále přišel na řadu zázvor. Protože zázvor je sám o sobě velmi štiplavý, tak jsme si udělali vynikající zázvorový čaj, osladili jej medem a přidali limetku. Dokonalý nápoj do sychravého počasí! Ochutnali jsme granátové jablko, které bohužel nemělo úplně granátovou barvu. Mírně nás odradilo množství semínek. Uznali jsme, že si zkusíme sehnat ještě džus z granátového jablka. Tou dobou už dozrálo mango i ananas, tak jsme si všední hodiny zpříjemnili sladkou chutí a vůní exotických tropů.  Na závěrečné „koštování“ jsme si nechali žlutý meloun a zajímavou fialovou mrkev a povídali jsme si o bylinkách, jejich výskytu a využití.

Za celou V. třídu ZŠ Hrabišín bych ráda projektu Ovoce do škol a firmě MK Fruit s.r.o. poděkovala.

Mgr. Natálie Navrátilová