Planetárium Ostrava 9. 10. 2017

V pondělí v 6.15 h se žáci 5. ročníku sešli na autobusovém nádraží v Šumperku, aby linkovým busem v 6.30 h vyrazili do Planetária Ostrava na exkurzi a program pro 5. ročníky  s názvem Napříč Sluneční soustavou. Ostrava – Poruba nás přivítala slunečným počasím a tak jsme se cca 35 minutovou procházkou přes areál VŠB a přilehlý lesopark přemístili do planetária. Po občerstvení nás průvodkyně seznámila s jednotlivými expozicemi Experimentária. Nejvíce se nám líbila simulace pohybu na Měsíci, povídání o kosmonautech a gyroskop, na interaktivním globu povrchy jednotlivých planet a rozpad Pangei na jednotlivé kontinenty, vyvolání a měření síly zemětřesení, průzkum planety Mars a řízení modelu robotického průzkumného vozítka. Samotný program v planetáriu byl doplněn živě moderovanou částí.  Bohužel nezbyl prostor pro samotné otázky žáků na lektora. Obrovský zážitek však bylo promítání ve sférickém kině, kde je obraz promítán na kopuli a je možné sledovat obrazy jak před sebou, nad sebou tak také za sebou. 3D efekt nám dopřál zažít i trochu strachu z dopadu vesmírného objektu přímo na naši hlavu. Cestou zpět jsme se svezli dvě zastávky MHD a stihli plánovaný spoj s návratem v 15.20 h do Šumperka. Akci hodnotím jako velmi přínosnou pro hravou, zábavnou a zážitkovou formu zprostředkování učiva přírodovědy pro žáky pátého ročníku.

Mgr. Kateřina Němcová