Školní výlet žáků 1. stupně

Ve středu 19. června se žáci 1. – 5. ročníku zúčastnili školního výletu do Zoo Zlín s prohlídkou zámku Lešná. Ve velmi teplém a slunečním dni byla vítaným zpestřením procházky po zoologické zahradě a pozorování cizokrajných živočichů ve výbězích i v pavilonech prohlídka zámku Lešná. Velmi milá průvodkyně si pro starší žáky připravila program s názvem Zámecká šifra. Děti poznaly historii a největší zajímavosti zámku zábavnou formou. Společně s průvodkyní pátraly v bohatě zdobených zámeckých interiérech po nápovědách a hledaly klíč, který otevřel dveře zpět do zoologické zahrady. 

Mladší děti si zámek prohlédly s malým badatelem Josífkem. Dozvěděly se, že Josífek se narodil na Lešné na konci 19. století. Jeho tatínek František pár let po Josífkově narození zboural starý lešenský zámek a na jeho místě postavil nový, moderní. Už tehdy v něm měli elektřinu, teplou i studenou vodu, šest koupelen i splachovací záchod. Dnes se nám to zdá jako běžná věc, ale v době Josífkova dětství šlo o něco výjimečného. Když Josífek dospěl, stal se přírodovědcem. Rád pozoroval zvířata, na Lešné vybudoval přírodovědné muzeum, začal zde chovat dokonce cizokrajná zvířata a vytvořil základ dnešního zoo. 

Z výletu jsme se všichni sice vrátili unavení z horka, ale také občerstvení zmrzlinami a jinými dobrotami, obohaceni o zážitky z pozorování zvířat a prohlídky zámku a šťastní ze zakoupených suvenýrů, které jsme přivezli svým nejbližším domů.

                                                                                                                                                                                

 Mgr. Kateřina Žanda