Stanování na Brníčku

Návrh, že letošní výlet bude stanování v přírodě, se setkal s nebývalým ohlasem. Paní učitelka měla v hlavě spoustu nápadů, ale čekala na krásné počasí. Den D nastal! Ve čtvrtek 23. 6. jsme po vyučování naložili věci do auta paní učitelky Navrátilové, která je na hrad odvezla. Ostatní si pod vedením paní vychovatelky Vitáskové z Dlouhomilova udělali výšlap v úmorném horku. V cíli jsme byli současně. Okamžitě začal boj o zabrání nejlepšího místa k rozložení stanu – hlavně ve stínu!!! V dobré náladě jsme se vyzdobili různými malůvkami na obličej, hennou a vytvořili ze sebe víly či maskované muže činu. S pomocí pana Luňáčka, který nám na hrad přivezl vlečku dřeva jako bychom měli stanovat týden, jsme postavili i ten největší stan se třemi místnostmi. Sotva jsme rozdělali oheň, byla nám přivezena pizza, takže první jsme opékali hady z kynutého sladkého těsta a netrpělivě jsme očekávali tmu, aby mohla začít stezka odvahy. Ve 22.30 nastal ten správný čas se jít bát. Na cestě podle svíček jsme se průběžně lekali chrochtajícího prasátka, motorové pily, šustění stromů a polomrtvého ducha. Postrašit, ale hlavně zachránit, nás přijeli kamarádi paní učitelky. Přivezli totiž vodu. Za to jim velký dík! Té jsme za jediný den v 18ti lidech zvládli vypít více jak 70 litů!!! K půlnoci na nás přišel hlad a začalo opékání vynikajících špekáčků a pak už se šlo na kutě. Každý spal, kde se mu zachtělo, někdo dokonce pod širákem. Po třech hodinách spánku jsme se pomalu ve 4.30 začali probouzet. Snídali jsme vánočky, špekáčky a hlavně jsme si v kotlíku zapůjčeném od pana Dlouhého uvařili čaj. Brzy kotlík prošel další zkouškou. Kluci byli nuceni holkám uvařit gulášovou polévku. Učili se krájet brambory a párky. Kluci, nezapomeňte příště stále míchat! V devět hodin začalo kýžené hledání pokladu. Museli jsme plnit úkoly, hledat a poznávat přírodniny. Naučili jsme se, jak se vyrábí náhrdelník z kapradiny, postavili jsme domečky pro skřítky a seznámili jsme se s novou bylinkou, která se jmenuje Janova krev. Bylo to příhodné, Janové měli zrovna svátek J. Po sladké odměně nás už čekalo balení a cesta zpět do školy. Ten jeden den a jednu noc jsme si moc užili. Užili jsme si krásného západu i východu slunce nad romantickou zříceninou, naučili jsme se jak vařit a stanovat v přírodě a užili jsme si spoustu her. Ani se nám nechtělo domů!

Mgr. Natálie Navrátilová