Atletický čtyřboj

7.června se na Tyršově stadionu v Šumperku konala zřejmě nejnáročnější a také nejprestižnější sportovní akce pro žáky 1. stupně. Šlo o atletický čtyřboj čtyřčlenných družstev. Všichni závodníci absolvují stejné disciplíny – běh na 50 m, běh na 400 m, hod míčkem a skok do dálky. Letos se nově hodnotila družstva podle umístění závodníků v jednotlivých disciplínách tak, že vítěz dané disciplíny získal pro školu 1 bod a poslední závodník 48 – 56 bodů (závodu se zúčastnilo dvanáct škol, v kategorii starší chlapci čtrnáct škol). Družstvo, které mělo nižší součet bodů, tak bylo v pořadí výše.

Pro většinu účastníků jsou atletické závody náročné z toho hlediska, že na stadionu stráví 4 hodiny času a samotný sportovní výkon trvá zhruba dvě minuty (sprint deset sekund, vytrvalostní běh minutu a půl, dva skoky do dálky 20 sekund a dva hody míčkem také 20 sekund). Je tedy těžké udržet koncentraci a v daný moment podat co nejlepší výkon. Naši závodníci si s tímto náročným úkolem poradili dobře.

Mladší děvčata (2. a 3. třída – sestava Veronika Štelcová, Adéla Ptáčková, Kateřina Kubínová a Eliška Glancová) obsadila nakonec 6. místo. Družstvu se vydařil hod míčkem (celkově 2. místo) a z jednotlivých závodnic zaujalo 6. místo Adély Ptáčkové v hodu míčkem (18 m), 9. místo Kateřiny Kubínové ve skoku do dálky (310 cm) a 10. místo Elišky Glancové v hodu míčkem (16,10 m). O lepší umístění připravil družstvo slabý výsledek v běhu na 400 m (poslední místo).

Mladší chlapci (2. a 3. třída – sestava Vojtěch Berlinský, Václav Luňáček, Maxmilián Klemeš a Jiří Pospíšil) skončili na 8. místě. Podobně jako mladší dívky hodně ztratili v běhu na 400 m (předposlední místo). Z individuálních výsledků je nutné vyzvednout 2. místo Vaška Luňáčka ve skoku do dálky (370 cm), 10. místo Vojty Berlinského v běhu na 400 m (1:23,40 min), 11. místo Vojty Berlinského (8,65 s) a 13. místo Vaška Luňáčka (8,67 s) v běhu na 50 m.

Starší děvčata (4. a 5. třída – sestava Barbora Halmichová, Timea Szijjartö, Natali Paškovová a Anna Boxanová) brala nakonec také 8. místo. Družstvo zabodovalo nejvíc v hodu míčkem, slabší byl opět běh na 400 m a hod míčkem. Z družstva se nejvíc prosadila 5. místem Anna Boxanová v hodu míčkem (27,60 m), 9. místem Timea Szijjartö v hodu míčkem (24,70 m) a 10. místem Barbora Halmichová v běhu na 50 m (8,55 s).

Nejúspěšnější naší výpravou byli starší chlapci (4. a 5. třída – sestava Josef Březina, Jakub Jírů, Dan Šafář a Pavel Ženčuch). Skončili celkově čtvrtí. Suverénně vyhráli skok do dálky a o umístění v první trojici škol je připravila jedna slabší disciplína – hod míčkem. Oporou družstva byl Josef Březina. Skončil druhý v běhu na 50 m (7,80 s), třetí ve skoku do dálky (405 cm) a pátý v běhu na 400 m (1:16,00 min). Do první desítky se ještě dostal ve skoku do dálky osmým nejdelším skokem Jakub Jírů (385 cm).

Mgr. Zdeněk Kamler