Koncentrační tábor v Osvětimi 2014

V pondělí 2. 6. 2014 se zúčastnila naše škola exkurze do bývalého koncentračního tábora do Osvětimi. Vyjeli jsme v brzkých ranních hodinách a na 10 hodin jsme měli domluvenou prohlídku. Ujali se nás dva průvodci, kteří nás seznámili s životem v táboře. Nejprve jsme navštívili část Auswitz I., který byl zřízen na místě bývalých polských kasáren. Prohlédli jsme si jednotlivé části tábora, viděli jsme řadu dochovaných věcí bývalých vězňů, a také pece, ve kterých končil život tisíců lidí. Celá prohlídka byla doprovázena velice zajímavým výkladem, při kterém nám mnohdy běhal mráz po zádech. Poté jsme se přesunuli do druhé části tábora Auswitz II., který je vzdálen 3 km. Prohlédli jsme si zde zbylé budovy, a také jsme došli do míst, kde původně stála krematoria. V Osvětimi přišlo o život asi 1 300 000 lidí, ať už to bylo v důsledku poprav, vyhladovění, mučení, pokusů na lidech, vysilující práce nebo udušením v plynových komorách. Domů jsme odjížděli plni dojmů, a mnozí přemýšleli, čeho vůbec jsou lidé schopni, co za hrůzy se muselo v Osvětimi odehrávat.