Krajský přebor škol v šachu

Po čtyřleté odmlce (kvůli kovidu i kolizi s lyžařským výcvikem) jsme se zúčastnili se dvěma týmy – kategorie A (1.stupeň) a kategorie B (2.stupeň) – krajského kola v šachu čtyřčlenných družstev. Cesta z Hrabišína vlakem po moderní trati rychle utekla a na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc už na nás čekala spousta soupeřů . Turnaje se celkem ve třech kategoriiích zúčastnilo 205 hráčů.

Už dopředu jsme věděli, že podle zveřejněných startovních listin v jednotlivých kategoriích budeme patřit k týmům, které by měly obsadit místa uprostřed konečného pořadí.

V kategorii A žáků 1.stupně startovalo 15 škol. Kvůli nemoci jsme nemohli nasadit úplně nejsilnější sestavu. I tak naši mladí šachisté úplně nezklamali . Ze šesti zápasů tři vyhráli a tři prohráli . Hrálo se olympijským systémem, kdy se započítaly body uhrané všemi členy družstva. Na první šachovnici proti nejsilnějším hráčům obstál Michal Otava ( uhrál 3 body ze 6 partií). Těžké soupeře měl na druhé šachovnici i Radek Macek ( měl 2 body ze 6 partií ). Velmi dobrým výkonem proti mnohem starším soupeřům překvapil Lukas Filipi ( 3,5 bodu ze 6 partií) . Na poslední šachovnici uhrál Jakub Spousta 2,5 bodu. Celkově uhraných 11 bodů stačilo na 11. místo. Do celostátního finále postoupila dvě družstva – ZŠ Jeseník a ZŠ Horka nad Moravou.

V kategorii B se prezentovalo dokonce 19 škol. Mezi hlavní favority patřila gymnázia z Olomouce

( Hejčín a Slovanské ) a z Prostějova ( Cyrilometodějské) . Hejčín nakonec suverénně zvítězil, ale na druhém místě skončili naši kamarádi a členové z našeho oddílu ze ZŠ Nový Malín. Ve druhém kole sice prohráli s námi 1 : 3, ale v dalších kolech se projevila vyrovnanost týmu a kluci si také zahrají na přeboru republiky. My jsme měli těžký los – polovinu zápasů jsme odehráli proti týmům z první čtyřky. Tým se mohl spolehnout na Radima Franka. Ten na první šachovnici uhrál 4,5 bodu ze šesti her. Hodně bodoval i na třetí šachovnici Maxmilián Klemeš (4 body z 5 partií) . Na druhé šachovnici uhrál Vít Halmich 1 bod z pěti partií. Čtvrtou šachovnici dobře držel Jiří Pospíšil (3,5 bodu ze 6). Využili jsme i náhradníka, aby si občas aspoň nějaký hráč mohl odpočinout. Sam Dlouhý sice obě partie prohrál, ale byly to pěkné, vyrovnané partie. Celkově jsme tak se 13 body brali deváté místo.

Celkově můžeme hodnotit naši účast na turnaji jako vydařenou.  Mohli jsme uhrát i více bodů, ale šachy jsou nevyzpytatelná (a často i krutá) hra a při rychlém tempu (15 minut na partii) někdy rozhoduje i štěstí.

Mgr. Zdeněk Kamler