Krajský přebor školní mládeže v šachu

Závěrečnou sportovní akcí školního roku bývá v posledních letech krajský přebor školní mládeže v rapid šachu. Letos se konal 20.června na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci. Na konci června už to ve škole nikoho moc nebaví, a tak z Hrabišína vyrazila vlakem po nové trati třináctičlenná výprava šachistů. Na turnaj se ve čtyřech kategoriích (my jsme obsadili kategorie pro ZŠ – 1.-3.třída, 4 . – 6.třída a 7. – 9.třída) prezentovalo rekordních 224 hráčů.

V kategorii A (1. – 3.třída) hraje hodně hráčů, co s šachy teprve začínají. My jsme nasadili dva chlapce, kteří už aspoň jeden turnaj hráli ( Jakub Spousta se 3 body skončil 31. a Dominik Hejl se 2,5 body bral 33.místo) a úplného nováčka (Tomáš Fousek zatím sbíral zkušenosti a s jednou remízou ze sedmi partií skončil na 42.místě). Hrálo 42 hráčů.

V kategorii B (4. – 6.třída) hrálo 55 hráčů. Zde bylo naše zastoupení slabší. Reprezentovala nás jediná dívka v celé výpravě a to Markéta Klemešová. Proti starším soupeřům to měla těžké, přesto jsou její 3 body a 38.místo velmi slušným výsledkem .

V turnaji je vyhodnocována i soutěž školních týmů, kdy se sčítají čtyři nejlepší bodové výkony jednotlivců z dané školy v příslušné kategorii.

Nejpočetnější sestavu jsme měli v kategorii C (7. – 9.třída) . Zde za školu nastoupilo 9 hráčů a mohli jsme se zapojit i do soutěže školních týmů. A nakonec jsme obsadili krásné druhé místo za ZŠ Horka nad Moravou, ale před Gymnáziem Hejčín a dalšími silnými školami. Za školu do týmové soutěže přispěli Jakub Jírů (5.místo – 5,5 bodu), Dan Šafář (12.místo – 5 bodů), Radim Frank (15.místo – 5 bodů) a Jiří Pospíšil (30.místo – 4 body). Dále za školu nastoupili Maxmilián Klemeš (44.místo – 3 body), Ivo Paškov (45.místo – 3 body), Vít Halmich (49.místo – 3 body), Samuel Dlouhý (71.místo – 2 body) a Dominik Ondráček (76.místo – 0 bodů). Zde startovalo 77 hráčů.

Tímto turnajem skončila letošní šachová sezóna . V té další se budeme těšit, že ke královské hře přilákáme další zájemce.

Mgr. Zdeněk Kamler