Okresní přebor škol v šachu – školní týmy

Po pěti měsících (poslední okresní přebor školních družstev proběhl v květnu 2022) opět přivítal DDM Komín Šumperk mladé šachisty na okresním přeboru čtyřčlenných školních týmů.   Potěšitelné je, že přibylo zúčastněných škol (vrátila se ZŠ Nový Malín, nově se objevila 5.ZŠ Šumperk). Podruhé za sebou se mezi základními školami neobjevila ani jedna ze Zábřehu. A tak se 13.prosince 2022 prezentovaly v kategorii A (1.-5.třída) tři školy a v kategorii B (6.-9.třída) pět škol.

V kategorii A obhájila ZŠ Hrabišín loňské prvenství. Sestava Michal Jílek, Radek Macek, Michal Otava, Markéta Klemešová a Lucie Otavová získala celkem 13 bodů. Hrálo se dvojkolově každý s každým, bodovalo se olympijským systémem. Na druhém místě skončila 5.ZŠ Šumperk s devíti uhranými body. Družstvo tvořili Michaela Havlíková, Jiří Kašpar, Lukáš Minařík a Daniel Nejedlý. Třetí místo brala ZŠ Vodní Mohelnice, která uhrála dva body. Družstvo díky nemocem přijelo jenom ve třech hráčích – Jan Fárek, Martin Sadovskij a Jan Homolák. Z jednotlivců nejvíc bodů (konkrétně tři) uhrály první tři šachovnice z Hrabišína a první dvě šachovnice ze ZŠ 8.května Šumperk.

Stejného vítěze jako loni měla i kategorie B. ZŠ Hrabišín i přes zápasovou prohru v posledním kole 1,5 : 2,5 se ZŠ Vodní Mohelnice uhrála 12 bodů. Vítězný tým hrál v sestavě Radim Frank, Vít Halmich, Maxmilián Klemeš, Jakub Jírů, Dan Šafář a Ivo Paškov. Druhé místo obsadila ZŠ Vodní Mohelnice. Sestava Filip Langr, Michal Král, Jakub Navrátil a Matyáš Hulman poztrácela dost bodů v jiných zápasech a i přes výhru z Hrabišínem získaných 10 bodů stačilo jen na druhé místo. Na bronzovém stupínku skončila ZŠ Nový Malín s 8,5 body. Za školu nastoupili Lukáš Osladil, Karel Provázek, Jakub Uhlíř a Vojtěch Kadlec. Další místa obsadily týmy NG Šumperk (6,5 bodu) a ZŠ 8.května Šumperk (3 body). Mezi jednotlivci vynikl Jakub Navrátil (4 body) a Vít Halmich (3,5 bodu).

Mgr. Zdeněk Kamler