Škola v přírodě 3. a 4. třída

Je to tady! Konečně jedeme na školu v přírodě. Letos na Pobytové středisko ekologické výchovy na Švagrově. Škoda, že jsme se museli na 1. stupni rozdělit na dvě skupiny z důvodu kapacity střediska. 3. a 4. třída vyráží jako první. Zprávy o počasí ze Švagrova nebyly moc přívětivé, 55 cm sněhu a zima. Nám to však nevadí! Přibalili jsme zimní bundy, čepice, rukavice, gumáky a pláštěnky. První dojem po příjezdu nás přesvědčil o tom, že to není tak hrozné. Ubytovali jsme se, poučili o bezpečnosti, pochutnali si na prvním obědu a vzhůru za dobrodružstvím. Jsme rozděleni na dvě skupiny – Ještěrky a Hadi. Plníme stejný program -Otvírání studánek, ale střídáme se u něj. Pondělí bylo věnováno vodě. Čištění studánek a hledání vodního hmyzu v rybníčku nebo potoce. Komu se nenabrala voda do gumáku v první části odpoledne, měl ji tam později. Ale nejsme z cukru. Svačina. Jáhlová kaše. Misky vyjedly jen paní učitelky. Večerní rizoto z bulguru se však v nás jen ztratilo. První večerní program a první noc. Naučili jsme se novou písničku a paní učitelka Vetelská nás dostala na živé pexeso. Tato hra se nám moc líbila a provázela nás celým pobytem. První noc proběhla v klidu, jsme unaveni z celodenního programu. Úterní den je věnován ptactvu. Čistili jsme budky, hledali mladé ptačí přírůstky, vajíčka. Dokonce jsme objevili malého plšíka. Druhá skupina ptáčky peče. Začali jsme u zrodu semínka, výsevem obilí, sklizní, pomleli si každý sám mouku na svého kynutého ptáčka. Kluci si opakují recept, aby doma překvapili své maminky. Upečení ptáčci jsou úžasní, moc nám chutnají. Po večeři se ještě vyřádíme na lesním hřišti. Druhý večerní program. Opět nová písnička a módní přehlídka. Moc jsme se pobavili při oblékání spolužáků do šatů z novin. Vyhrála skupinka s paní Vitáskovou. Děvčata z ní udělala havajskou tanečnici a její oblečení nemělo chybu. Večer jsme již tak unaveni, že ani neprotestujeme, když jdeme dříve spát. Středa. Den byliny a stromy. Venku to nevypadá moc vábně. Od rána prší. Nám to nevadí, jdeme do přírody pro to, co budeme potřebovat. Jedna skupina jde pro čerstvé bylinky na výrobu čaje. Připravujeme čaj z toho, co jsme objevili. Ze sušených bylin si chystáme čaj i pro maminky a tatínky.  Čajovna je super! Relaxujeme. Ze všech připravených čajů zvítězil čaj šípkový. Druhá skupina trochu mrčí, protože má jít do lesa poznávat stromy. Ale nakonec to zvládneme i v dešti a líbí se nám to. Náš poslední výrobek je dřevěný knoflík. V Art dílně vidíme na stole dvě polínka. Musíme si je uchytit do svěráku, pilkou uřezat svůj knoflík, vrtačkou vyvrtat čtyři dírky a smirkovat a smirkovat. Nejvíce šílí paní učitelka Crhonková, která má obavy z toho, že se to bez úrazu neobejde. Ale my překvapíme, i když nakonec se jako nejtěžší práce ukázalo smirkování. Bereme to i s prsty a někteří mají i puchýře. Ale knoflík se nám povedl a všem se líbí. Konečně večer a vytoužená pyžamová párty. Na tu se těšíme celý týden. Rozjezd diskotéky je slabší, protože někteří hoši neradi tančí. Mezi písničkami soutěžíme a vyhodnocujeme úklid pokojů. Nejlepšími uklízeči se stali Ríša Křepelka, Ondra Štelc a Davča Langr. V soutěži o nejlepšího tanečníka zvítězil Ondra Štelc, Patrik Niederle a Eliška Mynářová. Nejhezčí pyžamko měla Anetka Chlupová a Dan Šafář. Diskotéka vrcholí a bavíme se již úplně všichni. Při některých tancích se otřásá celý rekreační objekt. Nám to však nevadí, protože si to užíváme. Po náročném dni, ze kterého jsme plni dojmů, nám dlouho trvá, než usneme. Čtvrtek. Balení, úklid, odjezd k rodičům. Instruktoři Marcel s Mirkem mají pro nás dopolední program. Hodnotíme a kreslíme, co se nám při pobytu v přírodě nejvíce líbilo, co nás zaujalo. Chvíli se každý z nás stal hvězdou obrazovky, protože společně prožité chvíle sledujeme na promítacím plátně v prezentaci. Loučení. Mnozí z nás mají mokré oči, protože se nám nechce ani domů.  Škola v přírodě byla super, odvážíme si spousty zážitků, návodů na vyrábění. Hlavně však víme, že příroda je tu sice pro nás, ale my se v ní musíme ohleduplně chovat a chránit ji.

Mgr. Lenka Crhonková