Život včely medonosné

Náš spolužák Jarek Körner chová doma včely, a tak se rozhodl, že nám v hodině přírodopisu udělá přednášku na téma život včely medonosné. Řekl nám, že včelí královna se označuje čísly nebo barvami, aby ji bylo možné rozpoznat od ostatních včel. Také jsme se dozvěděli, že včely musí opylovat až 4 milióny květů na 1 kg medu. Opylování probíhá tak, že pyl z květu sbírají předními nožkami a ukládají ho do košíčků na zadních nožkách.  Až mají nožky plné pylu, letí zpátky do úlu. Tělo včely se skládá ze 3 článků – hlavy, hrudi a zadečku. Z hrudi jim vyrůstají končetiny a křídla. Dále jsme se dozvěděli, že do jednoho úlu se vleze až 60 tisíc včel a že včely mohou mít také různá onemocnění, například varrózu, virovou nákazu, houbové onemocnění nebo mor včelího plodu. Přednáška se nám všem moc líbila a my Jarkovi za ni děkujeme.

Zuzana Hrubá a Eliška Ženčuchová (žákyně 6. třídy)