Atletický trojboj žáků 4. a 5. třídy

Loni jsme byli velmi úspěšní v atletice žáků 1. stupně. To se ovšem závodilo ve čtyřech kategoriích – čtyřčlenná družstva (chlapci 2. a 3. třída, dívky 2. a 3. třída, chlapci 4. a 5. třída a dívky 4. a 5. třída).
Letos se propozice na poslední chvíli změnily a školu mohlo reprezentovat jen jedno smíšené družstvo (2 chlapci a 2 dívky ze 4. a 5. třídy). Pomohlo to menším malotřídním školám (kde nemají 4 vyrovnané chlapce nebo dívky), na druhou stranu se na závody nedostaly děti, které se mohly předvést a získat zkušenosti.
My jsme 5. června jeli s osvědčenou sestavou Josef Březina, Jakub Jírů, Barbora Halmichová a Timea Szijjartö do Šumperka na okresní finále s cílem skončit do 6. místa a získat pro školu nějaké body do hodnocení škol. Novinku v propozicích, že první tři školy postupují do krajského kola, jsme moc neřešili a hned po skončení závodu jsme spěchali na autobus a ani jsme nečekali na vyhlášení výsledků. Večer jsme se z výsledků dozvěděli, že jsme obsadili 3. místo (startovalo 18 družstev) s právem postupu do krajského kola.
Oporou družstva v okresním kole byl Josef Březina (po sečtení bodů za výkon v běhu na 50 m, v hodu míčkem a ve skoku dalekém obsadil 2. místo mezi všemi 36 závodníky). Jakub Jírů byl v bodování jednotlivců osmý. Děvčata měla trošku slabší skok do dálky a hod míčkem, ale nakonec to družstvo společným úsilím dotáhlo do úspěšného konce. Název atletický trojboj je trochu nepřesný, protože na závěr soutěže se ještě běží smíšená štafeta na 4 x 60 m. A právě výkon ve štafetě (celkové druhé místo) nám pomohl přeskočit ZŠ Sluneční Šumperk. Před štafetou jsme na tohoto soupeře ztráceli 5 bodů (to jsme ovšem nevěděli) a nakonec jsme jej přeskočili o 19 bodů. Jenom pro srovnání body nejlepších družstev: 1. ZŠ Jelínkova Rýmařov – 7 489, 2. ZŠ Boženy Němcové Zábřeh – 6 772, 3. ZŠ a MŠ Hrabišín – 6 652, 4. ZŠ Sluneční Šumperk – 6 633.
Na nějakou větší přípravu před krajským kolem nebyl prostor, protože do Olomouce jsme jeli již 11.června. Zvolili jsme stejnou sestavu. Čekali jsme setkání patnácti nejlepších škol z kraje, ale nakonec se jich prezentovalo 11. Tentokrát jsme si již počkali na závěrečné vyhodnocení. Díky osmi závodním drahám proběhly závody velmi rychle. Pořadí bylo vyhlašováno od posledního do prvního místa. My jsme dlouho čekali, než na nás přijde řada. Nakonec z toho bylo výborné páté místo. A to jsme ještě o 4. místo mohli zabojovat v závěrečné štafetě. Průběžné výsledky jsme zase neznali, ale po prostudování konečných výsledků jsme před štafetou na ZŠ a MŠ Jana Železného ztráceli 9 bodů, po štafetě naše ztráta narostla na celkových 25 bodů.
V těžké konkurenci se opět více dařilo chlapcům. Josef Březina se oproti okresnímu kolu zlepšil o 102 bodů a celkově skončil pátý. Jakub Jírů se zlepšil o 47 bodů (celkově obsadil 8. místo). Bára Halmichová získala stejný počet bodů jako v okrese a Timea Szijjartö ztratila oproti okresnímu kolu 132 bodů.
Výsledky krajského kola:

Click to access Atletický-trojboj-11.6.2019-výsledky-družstva-Olomouc.pdf

Mgr. Zdeněk Kamler