U hasičů a na záchrance

Protože považujeme za velmi důležité, aby se každý člověk dokázal správně zachovat v různých situacích, rozhodli jsme se, že dětem přiblížíme zákulisí lidí, kteří se starají o naši bezpečnost a zdraví. V úterý 11. června jsme se s dětmi 1. stupně vydali do Šumperka, kde jsme se ve dvou skupinách vystřídali na požární stanici HZS a na stanici Záchranné zdravotnické služby Olomouckého kraje. U hasičů jsme si prohlédli vybavení celé stanice a seznámili jsme se s tím, co obnáší náročná práce hasičů. Důkladně jsme prozkoumali hasičský vozový park a podívali se, jak vysoko se dostane hasičský žebřík. U záchranářů nás čekala skvělá maminka našich dvou spolužáků, paní Radka Mazáčová, která dětem poutavě vyprávěla, jak se zachovat v různých situacích, ošetřit zranění, jak si zavolat pomoc. Děti se dozvěděly, jak předcházet úrazům při sportu a při jízdě na kole. Kladla dětem na srdce, jak je důležité nosit a správně používat cyklistickou přilbu. Bylo velkým překvapením, že mnohé děti přilbu nepoužívají, přitom přilba mnoho dětí uchránila před vážným zraněním hlavy. Věřím, že si toto ponaučení vzaly děti za své a budou helmu používat. Také na záchrance byla velkou atrakcí prohlídka sanitek, měření tlaku a srdeční akce. Ještě jednou děkujeme hasičům a paní Mazáčové, že si na nás udělali čas a umožnili nám nahlédnout do míst, kam se běžný člověk jen tak nepodívá.

Mgr. Veronika Korgerová