Okresní finále Atletický čtyřboj

I když jsme toho na nové atletické dráze nestihli mnoho natrénovat, zúčastnili jsme se po letech okresního finále v atletickém čtyřboji. Obsadili jsme všechny čtyři kategorie a přispěli jsme tak k tomu, že se závodů zúčastnil až neskutečný počet dětí – 353. Při tomto množství nebylo divu, že se závod oproti časovému plánu o více jak hodinu protáhl a vzhledem k velkému počtu závodníků v různých disciplínách dochází i k nepřesnostem při zápise výsledků. Z našich družstev na to doplatily starší žákyně. Vendule Frankové nebyly započítány pokusy ve vrhu koulí a družstvo tak přišlo o dvě místa v celkovém pořadí a Vendula o mnohem lepší umístění v pořadí jednotlivců.

Atletický čtyřboj je koncipován jako soutěž pětičlenných družstev (počítají se 4 nejlepší závodníci po skončení všech disciplín) ve čtyřech atletických disciplínách. Všichni závodníci absolvují dva běhy – sprint na 60 m a dále pak vytrvalostní běh (od 600 m do 1 000 m) a dále pak hod – mladší kategorie míčkem a starší kategorie mají buď hod míčkem, nebo vrh koulí (3 a 4 kg). Poslední disciplínou je skok – členové družstva si vybírají buď skok do dálky, nebo do výšky.

Nyní k počínání jednotlivých družstev. Uvedu vždy jejich celkové umístění a umístění členů družstva v pořadí jednotlivců spolu s nejlepšími výsledky v daných disciplínách.

Mladší žáci (6. a 7. třídy) se stali nejúspěšnější výpravou. V celkovém pořadí skončili na 11. místě (z 20 škol, startovalo 93 závodníků). Josef Březina obsadil v konečném pořadí jednotlivců vynikající 7. místo, 42. byl David Langr, 49. Dan Šafář, 79. Pavel Ženčuch a 82. Adam Brzobohatý. Nejhodnotnější výkony předvedl Josef Březina – 2. místo v běhu na 60 m (8,64 s) a 2. místo v dálce (416 cm).

Mladší žákyně obsadily 15. místo (z 18 škol, startovalo 81 závodnic). Členkami týmu byly – Aneta Chlupová (60. celkově), 61. Barbora Halmichová, 68. Anna Boxanová, 74. Timea Szijjartö a 76. Adéla Topitschová. Nejlepší výkony předvedla děvčata v hodu míčkem – Anna Boxanová byla 13. (30,30 m) a Aneta Chlupová 20. (28,05).

Starší žáci brali 18. místo (startovalo 89 závodníků z 18 škol). Citelně chyběl David Pecha a tým měl jen čtyři závodníky. Sestava – Jakub Pospíšil (22. celkově), Štěpán Straka (42.), Vladimír Frank (87.) a Adam Jílek (88.). Jakub Pospíšil byl i nejlepší v jednotlivých výkonech – 6. v kouli (9,70 m) a 19. ve skoku vysokém (140 cm).

Starší žákyně se umístily na 14. místě (účast 18 škol, 90 závodnic). Oporou týmu byla Tereza Kupčíková (22. celkově). Dále závodily – 60. Nicol Glancová, 61. Zuzana Urbanová, 81. Tereza Křepelková a 84. (ošizená) Vendula Franková. Z jednotlivých výkonů zaslouží pochvalu – 2. místo Nicol Glancové ve vrhu koulí (9,30 m), 16. místo Terezy Kupčíkové ve vrhu koulí (7,20 m), 14. místo Zuzany Urbanové v hodu míčkem (36,16 m), 10. místo Terezy Kupčíkové v běhu na 800 m (2:52,10) a 11. místo Venduly Frankové ve skoku vysokém (130 cm).

Naši závodníci získali cenné zkušenosti, které mohou uplatnit v dalších lehkoatletických závodech.

Mgr. Zdeněk Kamler