Projekt Zdravá škola

V tomto školním roce se mateřská a základní škola společně zapojila do projektu Zdravá škola. Tento projekt pomáhá a podporuje využívání lokálních dodavatelů potravin ve školních jídelnách. Snaží se o zpřístupnění zdravých a místních potravin dětem. My se budeme v rámci projektu zaměřovat se žáky na kompletní proces pěstování a využívání plodin z vlastní zahrádky ve školní jídelně, na návštěvu místních farmářů i provozoven v blízkém okolí tak, abychom dětem ukázali, jaká je cesta potraviny, než přijde na náš stůl. Že přebytky z vašich zahrádek nemusí skončit na kompostu, ale že je může školní jídelna také využít a nabídnout dětem. Na jaře v rámci projektu proběhlo již několik akcí: příprava přísady pro školní pozemky, setí a sázení rostlin, návštěva školky na naší zahrádce, družinka navštívila místní včelařku a proběhla také analýza školní jídelny. Další akce a návštěvy u zemědělců jsou plánovány na nový školní rok. A proč tento projekt? Protože je důležité, aby děti věděly, kolik je kolem zvířat a rostlin práce, že to není jen tak, přijít do obchodu a koupit, že je důležité co jíme a v jaké kvalitě, že potravinami se nemá plýtvat. A nejlépe se to naučí tak, že si děti všechno samy vyzkouší.

Bc. Klára Hasmannová