Výlet 4. a 5. třídy do Prahy

Žáci 4. a 5. třídy se vydali 17. 6. 2021 na školní výlet do Prahy. Paní učitelka ho slibovala již od podzimu, ale vzhledem k nedobré epidemiologické situaci jsme ho mohli uskutečnit až nyní. Páťáci měli celou akci zdarma, protože jsme měli na výlet našetřeno ještě z Abecedy peněz. Zatím jsme na výletě v Praze vždy zmokli nebo byla strašná zima, ale letos to bylo zcela jinak, čekala nás tropická Praha. Vyzbrojeni lahvemi s pitím jsme vyjeli RegioJetem ku Praze. Pro některé čtvrťáky to bylo úplně první seznámení s naším hlavním městem, proto se strašně těšili. Cesta vlakem probíhala jako obvykle. Mošty, koláčky, dortíky, máme s sebou přece hodně peněz od rodičů a babiček. Naše putování jsme zahájili na Václavském náměstí u sochy svatého Václava, odtud k památníku 17. listopadu, Národnímu divadlu a lanovkou na Petřín. Zrcadlové bludiště jsme si nemohli nechat ujít, i když ho mnozí z nás již navštívili. Začíná pařák. Před Pražským hradem bylo zchlazení v restauraci U Miloše, paní učitelka nám kupuje zmrzlinu. Spěcháme. Ve 12 hodin je výměna hradní stráže s ceremoniálem. To jsme ještě nikdy neviděli, proto všichni točíme videa nebo fotíme. Následuje prohlídka před vstupem na hrad. Máme vyhráno, Anetka nese bezpečnostní ochrance řízky. Matěj pronesl i nůž, který se mu náhodně objevil v batohu. Čeká nás náš největší zážitek. Paní učitelka domluvila prohlídkový okruh hradem. Začínáme v Chrámu svatého Víta. Někteří jsou unešení, protože tak nádhernou výzdobu ještě neviděli. Škoda, že není možná prohlídka hrobek českých králů. Procházíme kolem Kanceláře prezidenta republiky do Starého královského paláce. Prohlídka nám výborně doplnila naše učivo o Jagelloncích, naživo vidíme Vladislavský sál a repliku korunovačních klenotů. Odtud míří naše kroky do Zlaté uličky. To je něco pro kluky. Brnění, zbraně, štíty, helmice. Děvčata zase spíše obdivovala malé roztomilé domečky, kde kdysi bydleli mágové, věštkyně, alchymisté. Horko začíná být nesnesitelné, alespoň kousek popojíždíme tramvají. Začíná nás trošku tlačit čas, proto KFC zaměňujeme za McDonald. Někteří to nesou nelibě. Nakonec všichni díky hamburgerům a hranolkům můžou pokračovat v prohlídce Prahy. Karlův most. Jindy místo plné turistů, tlačenice, strach, že se ztratíme. Dnes – liduprázdno. V podobném duchu bylo i Staroměstské náměstí, proto jsme si v pohodě mohli prohlédnout orloj. Měli jsme štěstí, v 15 hodin to bylo se vším všudy. Ještě spočítat 27 křížů, které jsou vzpomínkou na popravu 27 českých pánů po bitvě na Bílé hoře. Letos je to obzvlášť slavnostní událost, protože od této události uplynulo 400 let. Co jsme si vytýčili, to jsme splnili. Na hlavním nádraží ještě obdivujeme starou budovu a úžasnou výzdobou. Už jen aby tady byl vlak. Strašně nás všechny bolí nohy a jsme šíleně unaveni. Ve vlaku však vždy dostaneme druhou mízu. Je potřeba si užít i cestu zpět. Zábřeh na Moravě. Maminky již na nás čekají a my jim vyprávíme naše dojmy, kterých máme určitě mnoho. Poděkování patří i paní učitelce Kláře Hasmannové, která byla naší fotografkou, paní asistence Báře Bilošové a hlavně mamince Monice Sedláčkové.

Mgr. Lenka Crhonková