Výlet 4. a 5. třídy do Vlastivědného muzea v Šumperku

Blíží se konec školního roku a žáci 4. a 5. třídy si jej zpříjemnili exkurzí do Vlastivědného muzea v Šumperku. Akci jsme uspořádali trošku narychlo, ještě ráno se honily po obloze černé mraky, ale nakonec nás celé dopoledne doprovázelo sluníčko. Bydlíme poblíž Šumperka, ale na prohlídce stálé expozice byl málokdo. Hned u vchodu nás hlasitým zvukem přivítal hřebíčkový programový válec, vlastně orchestrion. Byli jsme překvapeni, jak taková ne velká skříňka může vyloudit tak hlasité skladby. Prohlídka začíná geologií, ta nás moc nenadchla. Ale zvířata regionu zaberou vždy. Mezi archeologické nálezy patří Věstonická venuše, v Šumperku mají sošku Venouška, který byl objeven v Postřelmově. Zajímavostí i raritou je i loštická keramika. Od vykopávek jsme se dostali až k třicetileté válce, revolučnímu roku 1848 a okupaci Československa. Někteří proletěli muzeem jako vítr, protože na řadu měly přijít slibované poháry. Vše bylo domluveno v Café Bianco. Pan majitel nás mile přivítal táckem makronek. Každý si mohl vybrat, na co měl zrovna chuť. Zmrzka, pohár nebo zákusek. Žáci páté třídy tak hezky zakončili docházku na 1. stupni.

Mgr. Lenka Crhonková